Skip to content
 

CAtenA – SMART PCR

“Letter for Researchers
 

Hızlı Bir Bakış

CAtenA, PCR sonuçlarını değerlendirmek için geliştirilmiş kullanımı kolay bir biyoinformatik çözümüdür. Bu eşsiz çözüm sayesinde manüel işlemlerin birçoğu otomatik hale getirildiği gibi PCR sonuç yorumlanması yüksek Teknoloji kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. CAtenA özellikleri aşağıda kısaca özetlenmiştir.
1- 18 farklı PCR cihaz uygulama dosyalarının (Biorad, Roche, Qiagen, AriaMX gibi) export gibi başka herhangi bir manüel işlem gerektirmeden sisteme doğrudan yüklenebilir

2-  Herhangi bir PCR kiti kolayca sisteme entegre edilebilir.

3- Herhangi bir Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi (LBYS) ile web servisleri üzerinden entegrasyona hazırdır ve mevcut LBYS’ye göre kolayca düzenleme yapılabilir.

4- Yapay zekâ teknikleri kullanılarak PCR sonuçları Negatif, Pozitif ve Tekrar olarak sınıflandırılır.

5- CAtenA tarafından yapılmış olan Negatif, Pozitif ve Tekrar sınıflamaları son onayı verecek uzmanları grafik arayüz üzerinde gösterilir ve uzmanlar tek bir tıklama ile son sonuca karar verebilirler.

6- CAtenA PCR sonuçları ve PCR dosyalarının geçmişe doğru erişebilirliğin sağlandığı bir platform sağlar.

7- CAtenA*, kullanıcıların sonuçları değerlendirmesine yardımcı olan Biorad CFX96*, Roche LightCycler96* and Qiagen RotorGene* gibi uygulamalara benzer özellikler içerir.

CAtenA, 3 farklı ülkede (Türkiye, İtalya ve Özbekistan) konumlanmış 21 PCR COVID-19 laboratuvarında test edilmiştir. 30 Kasım 2020 tarihi itibari ile 4.5 Milyon civarında PCR test sonucu CAtenA ile değerlendirilmiş, sonuçları LBYS’ye gönderilmiştir ve halen çalışma dosyaları CAtenA üzerinde saklanmaktadır. 4.448.736 PCR test sonucunun CAtenA ön değerlendirmesi %97,96 kesinlikle yapılmıştır. Bu durum CAtenA ve uzmanın çok yüksek oranda aynı kararı verdiğini göstermektedir. CAtenA bir servis olarak (SaS) kullanıldığı için kullanıcılara herhangi bir ek maliyet getirmez. CAtenA yaklaşık 2.5 dakika içerisinde 96 test sonucunu değerlendirebilecek kapasitededir. Türkiye’de günlük 12.000 test çalışan laboratuvarlarda CAtenA başarılı bir şekilde kullanılmıştır ancak bu bir üst limit değildir. CAtenA’nın günlük 1 Milyondan fazla test sonucu işleme kapasitesi vardır. CAtenA, kuyucuk barkod numarası dışında başka hiçbir sağlık verisi barındırılmaz.

(*) CFX96, Bio-Rad Laboratories, Inc tescilli markası; LightCycler96, Roche tescilli markası; RotorGene, Qiagen GmbH tescilli markası, CAtenA, Ventura Yazılım tescilli markasıdır.